Yağ Yakıcı Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki çayları genellikle yaptığınız diyetle birlikte içilen çaylardır. Kendinize özel bir tarif hazırlayarak her gün bitki çayı  tüketebilirsiniz. Her bitki çayı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak ilaçlarda olduğu gibi bitki çaylarının da fazla kullanılması sonucu yan etkileri olabilir.Örneğin yeşil çay kilo vermenize yardımcı olur ancak geceleri geç saatlerde içildiğinde  uyumamanıza sebep olabilir.

İçtiğiniz bitkisel çayların kafein oranı yüksek ise günde 1- 2 bardak içmeniz yeterli olacaktır. 1-2 bardaktan fazla tükettiğiniz bitki çayları çarpıntı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere sebep olabilir. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Şeker , tansiyon gibi hastalıklarınızdan dolayı ilaç kullanıyorsanız bitki çayı içmeden önce doktorunuza danışın. Bitkisel çaylar kullanmış olduğunuz  ilacın etkisini azaltabilir ya da arttırabilir.

  • YEŞİL ÇAY: Birçok sağlık sorunu için tüketilen bu çay zayıflamaya da yardımcı oluyor. Günlük hayatta kullandığımız çayla aynı eş değere sahip olan bu çayın en önemli özelliği yapraklarının daha az  işlemden geçirilerek bu sayede faydalarını muhafaze etmesinden kaynaklanmaktadır. Yeşil çay sayesinde göbek bölgesinde oluşan yağlardan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.
  • OOLONG ÇAYI: Çay bitkisi olan bu çay yeşil yaşa göre daha farklı işlemlerden geçirilerek vücutta oluşan yağların parçalanarak daha hızlı bir şekilde yok edilmesini sağlar. Mineral bakımından oldukça zengin bir çaydır. Öğünler arasında içilen bu çay uzun süre tokluk hissi verir.
  • ACI BİBER ÇAYI: Kırmızı biber ile hazırlanan çay yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Bitkisel ürünlerde de sık sık kullanılmaktadır. Acı biber vücut sıcaklığını arttırarak yakılan kalori miktarını yükseltmeye yardımcı olur. Mide rahatsızlığınız varsa acı biber çayı içmeyin yan etkileri olabilir.Hamile ve emziren kadınların içmemesi gerekir.

Yağ Yakıcı Diğer Yağlar:

Zencefil çayı, maydanoz çayı , mate çayı…

Sonuç olarak bütün bitki çayları yağ yakıcı bir özelliğe sahiptir ve kolay kilo vermenize yardımcı olur.  Ancak bu çayları daha önce de söylediğim gibi az miktarda tüketirseniz faydasını görmüş olursunuz.  Eğer vaktiniz varsa her gün tempolu bir şekilde yürüyün çay içerek zayıflamanız mümkün değil.

Yağ Yakıcı Bitki Çayları Nelerdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir