Sıvı Kaybı Nasıl Önlenir

Dehidrasyon (sıvı kaybı) sıcakların gelmesi ile birlikte yaz aylarında özellik ile dikkat etmemiz gereken konuların başında, sıvı tüketimi gelmektedir. Vücuttaki su oranının yeterli bir şekilde tutulması hayati önem taşımaktadır. Gün içerisinde yapmış olduğunuz fiziksel hareketlere bağlı olarak su tüketimini arttırmalıyız.

Günlük ihtiyacımızın altında sıvı aldığımızda idrar akımı durağanlaştığında, idrar yolu iltihapları ve taşları oluşabilmektedir. Bu yüzden böbrek sağlığı için bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Sıvı kaybının en büyük belirtilerinden olan susuzluk ve halsizlik hissi, vücudumuzun yeterince sıvı almadığını söylemektedir. Sıvı kaybı çoğaldıkça tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi ortaya çıkmaktadır.

Sıvı kaybı nasıl önlenir?

  • Sıvı kaybımızı en iyi karşılayan besin sudur. Bu sebeple günlük en az 2 litre su tüketmeliyiz.
  • Her sabah kalktığımızda 1 bardak su, güne sağlıklı başlamaya yardımcı olacaktır.
  • Öğün arasında içmiş olduğunuz su, metabolizmanızı daha düzenli çalıştıracaktır.
  • Kafein oranınızı azaltmak vücudunuzda ki suyun tutulmasını sağlayacaktır. Eğer kafeinden vazgeçemiyor iseniz, ardından su tüketmeniz yararlı olacaktır.
  • Yaz meyvelerinin bir çoğu oldukça sıvılı olduğundan, öğün aralarında sıvı içeriği yüksek olan meyveleri tüketmelisiniz.
  • Bir çoğumuz su içmeyi unutabiliyoruz. Bu yüzden ofisinizde veya evinizde yani kısacası gözünüzün önünde sürekli olarak su şişesi koymalısınız.

İleri derece sıvı kaybında doktora gitmelisiniz!

Aşırı derecede susuzluk ve idrar miktarında azalma, baş dönmesi gibi belirtileriniz var ise hemen doktora gitmelisiniz.

Yaşlı ve çocuklarda sıvı kaybı daha dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir