Protein Yiyecek: Kinoa

Hayatımızın her aşamasında farklı besinler ve farklı gıdalar yemek isteriz. Özellikle spor yapanlar için daima protein içerikli gıdalara olan düşkünlük ve gereklilik, daha kısa sürede daha fazla protein kazanma yolları aratmaktadır. Son zamanlarda popüler olan ve birçok insan tarafından tercih edilen Protein Deposu Kinoa, bilinen ilk üretilişi Güney Amerika’da yaşayan ve 4000 yıl önce var olan İnkalar tarafından gerçekleşmiştir. Oldukça fazla tüketilen ve o zaman kutsal sayılan bu gıda, tam bir protein deposu diyebiliriz.

Farklı şekillerde çiğ ve pişirilerek tüketilmesi mümkün olan, pilav yerine kullanılabileceği gibi; salça veya domatesle haşlandıktan sonra kavrularak da yenilebilmektedir. Lezzetli olmasının yanı sıra; asıl faydası çeyrek bardağın içerisinde 6 gram protein bulunmasıdır. Yani 1 adet büyük yumurtayla aynı protein oranına sahip olan çeyrek bardağını tüketmeniz, sizlere protein konusunda oldukça büyük destek sunacaktır. Sadece protein konusunda değil; oldukça yüksek miktarda çinko ve demir içeriğine de sahip olan Kinoa, vejeterjanlar içinde bulunmaz bir gıda diyebiliriz.

Günümüzde Protein Yiyecek Kinoa neredeyse bütün marketlerde ve aktarlarda bulunmaktadır. İhtiyacınız olduğu zamanlarda rahatlıkla alabilir, tüketerek daha fazla protein kazanımı elde edebilirsiniz. Bunun haricinde sağlıklı bir tüketim sağlayacak ve rahat tüketimi konusunda da sizlere sorun yaratmayacak olması, tahıl gibi üretilmesiyle ön plana çıkan tohum olması gerçeğini de değiştirmiyor. Gönül rahatlığıyla, her sporcunun tüketmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir