Demir Eksikliğinde Ne Yemeliyiz?

Demir Eksikliği Nedir?

Toplum içerisinde kansızlık olarak bildiğimiz demir eksikliği anemisi, kanımızda ki kırmızı kan hücrelerinin yapısında bulunan oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasına yarayan hemoglobin miktarının azalmasıdır aslında. Demir eksikliği günümüzde basit bir hastalık olarak bilinse de, Mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok hastalığın ön belirtisi olabilir.

Demir Eksikliğinde Ne Yemeliyiz?

Sorusu sık sık duyulmaktadır. Demir eksikliği olan kişiler C Vitamini sık sık tüketmelidir. Ayrıca buna ek olarak B12 vitamini almakta demir eksikliğinde oldukça önemli rol almaktadır. 

Yumurta: Mineral ve vitamin oranı oldukça yüksek olan yumurta, demir açısından da oldukça yüksektir.

Et ürünleri: Demir içeriği en yüksek besinler arasında yer alan et ve et ürünlerinde kolesterol içeriği de oldukça yüksektir.

Sebzeler:  Ispanak, lahana, marul, roka, maydanoz, nane A ve C vitaminleri olarak oldukça zenginlerdir. Lifli yapıları sayesinde sindirim kanalını koruyarak, hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olurlar.

Kuru meyveler: Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kuru meyvelerin mineral ve vitamin içerikleri yüksek olduğundan mutlaka tüketmeniz gereken besinler diyebiliriz.

Pekmez:  Bir tatlı kaşığı pekmezin 1mg demir içerdiğini biliyor muydunuz?  Demir emilimini oldukça etkili arttıran pekmez, kalori oranı da yüksek olduğu için kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Demir Eksikliğinde Ne Yememeliyiz?

Kesinlikle kahve, çay, yeşil çay, kola gibi içeceklerde bol miktarda kafein bulunur ve bu madde bizim demir emilimini azalttığı için uzak durmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir